16-ти Октобар Светски дан здраве хране

Дом здравља Грачаница

Саветовалиште за дијабетес и хипертензију

Поводом 16-ог Октобра, Светског дана здраве хране, Дом здравља Грачаница, као највећа здравствена установа на примарном нивоу, на централном делу Косова и Метохије, осећа потребу, жељу и задовољство, да и овим поводом понови своје напоре и настојања да својим корисницима укаже на значај здраве хране и правилне исхране и утицај који она има на здравље човека.

Обележавање Светског дана здраве хране, 16-ти октобар, установила је организација за храну и пољопривреду Уједињених Нација (ФАО). Слоган овогодишњег Светског дана хране 2019-те је „Безбедност хране у свету – климатске промене и енергија биљног света“, скреће пажњу да у условима глобалног загревања и загађивања планете, заштита извора и безбедности хране има огроман значај у заштити и очувању здравља људи.

Циљ обележавања овог дана јесте информисање најшире популације о важности здраве хране и правилних прехрамбених навика као и формирање исправних ставова уопште, посебно код младих и деце.

Здрава правилна исхрана постала је једно од најважнијих питања савременог човека. Здравље, човекова радна способност, креативност, ефикасност у раду, добро или лоше расположење условљени су начином исхране.

Ако се неко правилно храни лакше ће се суочити са животним тешкоћама и ефикасније штитити од многобројних физичких и психичких оболења.

Савремена медицина (захваљујући континуираним научним истраживањима) омогућила је да се дође до сазнања да је разлог оболевања човека од многих болести баш нездрава и нередовна исхрана, која свакако доводи до опадања имунитета и смањења продуктивности. Древна Индијска пословица каже: „Без правилне исхране лек је бескористан, са правилном исхраном лек је непотребан“!

Савремени начин живота донео је промену у начину исхране коју карактеришу нередовни оброци, велики уност тзв. брзе хране, мањи унос поврћа и воћа, велики унос угљених хидрата…. као и пушење и конзумирање алкохола.

Није лако променити животне навике. Потребно је неколико месеци до годину дана да би се људи прилагодили новом режиму исхране и узимања оброка.

Правилна (разноврсна, умерена, планирана) ихрана може пре свега много допринети у очувању здравља, може знатно да ублажи последице већ присутног поремећаја здравља и да одложи или спречи евентуалне последице болести.

Храна која помаже очувању и унапређењу здравља је ЗДРАВА ХРАНА! Таква храна мора бити здравствено безбедна и хигијенски исправна, не сме бити контаминирана биолошким, хемијским и физичким агенсима који могу да доведу до оштећења здравља.

Поред свега везаног за здраву ихрану, неопходно је истаћи и важност правилне физичке активности и вежбања.

Начин исхране је једини важни одлучујући фактор здравља који је потпуно под вашом контролом. Само Ви одлучујете како ћете се хранити , а здравом и правилном ихраном сачуваћете и унапредити своје здравље.