Дом здравља Грачаница
Саветовалиште за дијебетес и хипертензију
14-ти Новембар – Светски дан борбе против дијабетеса
Иницијативу за обележавање 14. Новембра као Светског дана борбе против дијабетеса покренула је Међународна дијабетолошка федерација и Светска здравствена организација 1991. године као одговор на све већи број оболелих од шећерне болести.
Овај датум је изабран у част рођендана Фредерика Бантинга, који је заједно са Чарлсом Бестом први изложио своју идеју која је довела до открића инсулина 1921. године.
На генералној скупштини УН-а 20-ог децембра 2006 године усвојена је „Резолуција о дијабетесу“, а Светски дан борбре против дијабетеса уврштен је у званични календар УН-а.
Тренутно у свету преко 425 милиона, а у Србији преко 750 хиљада људи, болује од дијабетеса. Према процени Института за јавно здравље, то је податак без Косова и Метохије, и износи 13,2% укупног становништва.
На Европском нивоу тај проценат износи око 12%. Када је у питању територија коју покрива Дом здравља Грачаница процене су да је проценат оболелих сличан , али је због неадекватног пописа и сталне миграције становништва немогуће израчунати тачан податак.
Поражавајућа је и чињеница да када је у питању број оболелих од дијабетеса типа 2 и даље постоји велики број недијагностикованих пацијената.
У нашој земљи преко 3000 људи годишње умре од дијабетеса и на основу стопе морталитета од 15,7 на 100.000 становника, Србија припада групи Европских земаља са високом стопом умирања од ове болести.
Дијабетес (шећерна болест) је група метаболичких поремећаја која укључује метаболизам угљених хидрата, масти и беланчевина. Главна карактертистика је повишен ново шећера у крви тј. хипергликемија. Постоје бројни фактори ризика који олакшавају и убрзавају настанак болести: генетски, гојазност, повишени крвни притисак, повишен ниво масноћа у крви,….као и модеран начин живота, нездрава исхрана, недовољна физичка активност и стрес. Обољење настаје као последица престанка или смањеног лучења инсулина (хормона који се лучи у бета ћелијама панкреаса), његовог смањеног дејства или комбинацијом оба поремећаја.
Постоји више типова дијабетеса:
- Дијабетес мелитус тип 1 ( раније инсулино зависни, јер постоји апсолутна или делимична инсулинопенија) па је његова надокнада неопходна од почетка болести.
- Дијабетес мелитус тип 2 (раније инсулино независни) чешће оболевају особе средњег и старијег животног доба а ретко могу и деца. У основи је смањена осетљивост периферних ткива на инсулин, тзв. инсулинска резистенција, често удружена са поремећеном секрецијом инсулина.
- Гестацијски дијабетес је посебан облик који се јавља код трудница.
- Остали типови су ретки и повезани са узимањем неких лекова, тровањем одређеним токсинима, другим ендокринолошким оболењима, постоперативним и другим стањима.
Основни принципи лечења су: правилна исхрана, дозирана физичка акивност, самоконтрола, едукација и медикаментна терапија.
Инсулинска терапија је најефикаснија у лечењу дијабетеса, јер дуготрајно спречава и одлаже настајање хроничних компликација. Неопходно је спроводити сталну контролу нивоа шећера у крви. Правилна самоконтрола, редовна контрола HbA1c на свака три месеца (гликолизирани хемоглобин), контрола липида тј. масноћа у крви, редовна контрола крвног притиска (циљне вредности су <135 /85 mmHg, контрола телесне тежине, свакодневна контрола стопала, редовне контроле офталмолога, нефролога, кардиолога, неуролога, свакако доприносе и омогућавају да се болест држи под контролом и избегну хроничне компликације до којих нерегулисани дијабетес свакако доводи.
Правилна, разноврсна и здрава исхрана као и правилна и дозирана физичка активност изузетно су важни у лечењу дијабетеса.
Хроничне компликације дијабетеса су тешке. Са дијабетесом се живи а од компликација се умире. Најзначајније су: дијабетесна ретинопатија, дијабетесна нефропатија, дијабетесна полинеуропатија, дијабетесно стопало, дијабетесна макроангинопатија.
Од највећег значаја у превенцији свих хроничних компликација дијабетеса јесте добра гликорегулација тј. константно одржавање гликемије и HbA1c у препорученим (нормалним) вредностима.