Значај имунизацијe против COVID-19

ИМУНИЗАЦИЈА ПРОТИВ COVID – 19

Широм планете спроводе се масовни програми вакцинације у покушају да се пандемија COVID- 19 стави под контролу.

У борби против заразних болести  вакцинација је у највећој мери допринела смањењу оболевања и умирања људи.

Вакцинација је једноставна, безбедна и ефективна мера која спречава да се особа разболи уколико дође у контакт са изазивачем болести против које је вакцинисана. Вакцинацијом се ствара специфичан имунитет (заштита) против одређеног микроорганизма који узрокује заразну болест.

Изводи се уношењем у организам ослабљених или мртвих узрочника заразне болести, њихових делова или синтетисаних молекула који су идентични са одређеним структурама самог микроорганизма (антигенима). Другим речима, циљ вакцинације је да се развије отпорност на болест, слична оној која се стиче након доласка у контакт са њеним узрочником, односно након што се организам избори са инфекцијом, тј. након прележане болести.

Вакцинација је безбедан и ефективан начин да се спречи болест и сачувају животи.

Када се вакцинишемо не штитимо само себе већ и особе у својој непосредној околини које из различитих разлога не могу да приме вакцину.

Сви састојци вакцине имају важну улогу у обезбеђивању безбедности и учинка вакцине. Основни састојак сваке вакцине је њена активна компонента (ослабљени или умртвљени микроорганизми или њихови делови) која нема способност да изазове болест, а има способност да створи заштитна антитела, односно имунитет. Сви састојци вакцине појединачно, као и сама вакцина, проверени су у смислу безбедности за њихову употреебу.

Када се вакцинишемо против одређене заразне болести, па и против COVID – 19 или ако прележимо болест, стичемо индивидуални имунитет који нас штити од те болести. Исто тако постоји и имунитет колектива (колективни имунитет), који се мери процентом особа које су имуне у једној популацији (особе које су прележале болест или су вакцинисане). Као што индивидуални имунитет штити особу да се не разболи, тако и колективни имунитет штити колектив од епидемија.

Особе које су отпорне представљају баријеру за даље ширење инфекције и тако штите и оне особе које из одређених разлога (трајних контраиндикација) не могу да се вакцинишу. Што је више људи вакцинисано, мања је могућност да узрочник прелази са једне на другу особу.

Вакцинација је безбедна. Нежељени ефекти који се јављају, укулико их и буде, након имунизације услед имунолошког одговора организма на вакцину су обично благи и краткотрајни, као што су бол на месту убода или благо повишена температура. Неки озбиљнији ефекти након имунизације су могући, али су изузетно ретки.

Међутим, веома је важно знати да је ризик од болести против које се вакцина даје увек неупоредиво већи него ризик од нежељеног ефекта након вакцинације.

Вакцине које су у рутинској употреби се примењују деценијама и милиони особа их примају сваке године. Као што је случај и са другим лековима, свака вакцина пролази ригорозно испитивање како би се осигурала њена безбедност пре него што почне да се примењује.

Када резултати клиничких испитивања постану доступни, прописана је серија наредних корака, укључујући потврђивање њене ефикасности, безбедности и могућности производње од стране надлежних институција пре него што се вакцина укључи у национални програм имунизације. У нашој земљи Агенција за лекове и медицинска средства (АЛИМС) спроводи овај последњи корак.

Пре саме вакцинације лекар утврђује постојање контраиндикација, односно разлога због којих одређена особа не сме да се вакцинише. Особе које су биле инфициране вирусом SARS-CoV-2 без обзира на то дали су имали симптоме болести или нису, могу и треба да буду вакцинисане вакцином против COVID-19, с тим да је потребно да прође најмање четири недеље од прележане болести, односно да особа буде здрава у моменту вакцинисања.

Према тренутно доступним сазнањима све вакцине чија је примена почела у свету дају се у две дозе са одређеним размаком ( три или четири недеље) у циљу постизања адекватне заштите.

На основу резултата клиничких испитивања, заштита се може очекивати по истеку одређеног времена од примљене друге дозе вакцине, ( 7 до 10 дана, а најдуже 14 дана), иако извесна заштита настаје и након примљене прве дозе вакцине. За интензитет и дужину трајања имунитета важна је комплетна имунизација, односно да особа прими обе дозе вакцина.

Како није могуће да се истовремено вакцинише цело становништво, након вакцинације потребно је да се и даље сви придржавамо мера заштите као што су ношење маске, држање растојања, редовна хигијена руку и предмета, избегавање окупљања, проветравање просторија и слично.

За очекивати је да, уколико нам буду доступне довољне количине вакцина, након 3-6 месеци од почетка примене вакцине буде могуће постепено попуштање мера.

Према досадашњим уоченим епидемиолошким карактеристикама болести COVID-19, може се претпоставити да би колективан имунитет од око 80% био довољан за успешну контролу инфекције.

Ако пре одлуке о вакцинацији желите да сазнате нешто више или имате питања везана за термине вакцинисања, можете се обратити Служби Поливалентне Патронаже Дома здравља Грачаница, на број телефона 038/64-624 локал: 117.