Eдукативна предавања о значају превенције и заштите од инфекције ХПВ вирусима (Хумани папилома вируси)

Дом здравља Грачаница организује едукативна предавања у основним школама по следећем распореду:

  • 16.11. и 17.11.2022 (среда и четвртак) у 13:00 сати – ОШ „Миладин Поповић“ у Грачаници
  • 17.11.2022 (четвртак) у 12:00 сати –ОШ „Димитрије Прица“ у Доњој Брњици
  • 18.11.2022. ( петак ) у 13:00 сати ОШ „Миладин Митић“ у Лапљем Селу
  • 21.11.2022 (понедељак) у 12:30 сати ОШ „Свети Сава“ у Сушици

Позивамо све родитеље и ђаке да присусвују и чују све корисне информације везане за значај примене поменуте вакцине, као и о њеној сигурној и безбедној примени широм света дуже од 15 година и њеној ефикасности у многим земљама.

Едукативна предавања оджаће педијатар Дома здравља Грачаница, др Јелена Јањић, специјалиста педијатрије.

ХПВ вакцина (GARDASIL 9 ) може да смањи ризик од настанка рака грлића материце за скоро 90%. То је четврти најчешћи облик карцинома код жена у свету, а годишње од њега умре више од 300.000 жена. ХПВ вакцина (GARDASIL 9) штити од 9 различитих типова тог вируса тог вируса који су најчешћи узрочници карцинома грлића материце, али и дебелог црева, гениталија итд.

ХПВ вакцина је најефикаснија када је девојчице и дечаци приме пре првог контакта са вирусом  ( пре ступања у интимне односе). Употреба ове вакцине одобрена је од СЗО, ФДА, АЛИМС…, које су је категорисале као екстремно безбедну.

Вакцина није обавезна по редовном календару вакцинације, али је свакако препоручена и сада бесплатна за децу узраста од 9 до 19 година.

Деца узраста од 9 до 14 година (укључујћи и пуних 14), вакцину примају у две дозе, с тим да другу дозу треба применити у периоду између 5-ог и 13-ог месеца од примања прве дозе. Деца узраста 15 година и старији примају три дозе по шеми: 0, II и  VI месец.

Вакцина се прима интрамускуларно, најчешће у делтоидни (рамени) мишић. Контраиндикације су као и код осталих вакцина предвиђених календаром имунизације, а то су евентуалне фебрилност или акутна болест. Нежељене реакције су ретке и благе у укључују локалне промене на месту убода у виду црвенила, локалног бола и ређе мањег отока.