Светски дан борбе против дијабетеса обележава се сваке године 14-ог Новембра, на рођендан Фредерика Бентинга, који је 1922. заједно са Чарлсом Бестом открио инсулин, представља највећу светски кампању усмерену на подизању свести о дијабетесу, скрећући пажњу јавности коју чини више од милијарду људи широм света.
Дијабетес је једино од најчешћих хроничних незаразних обољења и представља велики јавноздравствени проблем. СЗО и Међународна федерација за дијабетес, које су успоставиле овај дан, процениле су да је 2017. године у свету, од дијабетеса оболело преко 425 милиона људи, и да ће се број оболелих до 2045. године повећати на 630 милиона.
Најчешћи фактори ризика су: гојазност, недовољна физичка активност, генетска предиспозиција, стресна стања итд.
Два мала корака су битна:
- Промена начина живота и физичка активност, минимум 30 минута на дан, макар пет дана у недељи (редукује ддијабетес за чак 50%), а доводи до губитка телесне тежине 5-7%
- Рана детекција преддијабетеса, рутинска контрола гликемије у многоме доприноси превенцији настанка и развоја дијабетеса.
Дијабетеса је болест која не боли – можете је имати више година а да је не осетите.
Дијабетес је често наследан. Рано откривени дијабетес обезбеђује дуг и квалитетан живот, уз поштовање неколико једноставних правила.
Касно откривени дијабетес озбиљно угрожава срце и крвне судове, бубреге, нервни систем, вид и све остале органе и органске системе у организму.
„НЕКА ХРАНА БУДЕ ВАШ ЛЕК, А ЛЕК ВАША ХРАНА“ – ХИОПКРАТ
Саветовалиште за Дијабетес
Дома здравља Грачаница