14. НОВЕМБАР – СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ДИЈАБЕТЕСА

НОВЕМБАР – СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ДИЈАБЕТЕСА

У ПОНЕДЕЉАК 13. НОВЕМБРА САВЕТОВАЛИШТЕ ЗА ДИЈАБЕТЕС ДОМА ЗДРАВЉА ГРАЧАНИЦА У САРАДЊИ СА ОПШТИНОМ ГРАЧАНИЦА ОБЕЛЕЖАВА СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ДИЈАБЕТЕСА.

НА ПЛАТОУ ИСПРЕД ДОМА ЗДРАВЉА, У ЦЕНТРУ ГРАЧАНИЦЕ, ОД 10:00 ДО 12:ОО САТИ  БИЋЕ ОРГАНИЗОВАНА БЕСПЛАТНА АКЦИЈА МЕРЕЊА НИВОА ШЕЋЕРА У КРВИ, КРВНОГ ПРИТИСКА, ТЕЛЕСНЕ ТЕЖИНЕ, ОБРАЧУНАВАЊА БМИ, КАО И РАЗГОВОРИ СА ПАЦИЈЕНТИМА ЕДУКАТИВНОГ КАРАКТЕРА.

Светски дан борбе против дијабетеса обележава се сваке године 14-ог Новембра, на рођендан Фредерика Бентинга, који је 1922. заједно са Чарлсом Бестом открио инсулин, представља највећу светску кампању усмерену на подизање свести о дијабетесу, скрећући пажњу јавности коју чини више од милијарду људи широм света.

Дијабетес је једно од најчешћих хроничних незаразних обољења и представља велики јавноздравствени проблем. СЗО и Међународна федерација за дијабетес, 1991 године покренуле су иницијативу за обележавање Светског дана борбе против дијабетеса, као одговор на пораст броја оболелих од ове болести широм света. Обележава се у преко 170 земаља широм света.

Процењује се да у свету близу 600 милиона људи болује од дијабетеса. У Србији број оболелих  је око 800 хиљада тј. око 12% становништва.

Шећерна болест (дијабетес мелитус) једна је од најчешћих незаразних болести. Број оболелих од шећерне болести већ дужи низ година расте и поприма размере глобалне епидемије. Иако се највише инциденције региструју у развијеним земљама, највећи пораст оболелих очекује се у земљама у развоју. Дијабетес је у свету пети, а у Србији трећи водећи узрок умирања од свих узрока смрти и пети узрок оптерећења болешћу.

Дијабетес мелитус је хронична болест из групе метаболичких болести коју карактерише хипергликемија – односно повећање нивоа шећера у крви, која је резултат поремећаја у секрецији инсулина, деловању инсулина или комбинације наведених поремећаја. Хронична хипергликемија повезана је са дуготрајним оштећењем, дисфункцијом и затајењем различитих органа – посебно ока, бубрега, нерава, срца и крвних судова.

Људи које живе са дијабетесом захтевају стални мониторинг здравственог стања и подршку како би контролисали своје здравствено стање и избегли компликације болести. Милиони људи са дијабетесом широм света немају приступ адекватној здравственој заштити када је ова болест у питању. Из тих разлога, неопходно је да владе повећају улагања у лечење и превенцију дијабетеса.

 

Најчешћи фактори ризика су: гојазност, недовољна физичка активност, генетска предиспозиција, стресна стања, нездрава и неправилна исхрана, пушење, злоупотреба алкохола, недовољно квалитетног сна, итд.

Два мала корака су битна:

  • Промена начина живота и физичка активност, минимум 30 минута на дан, макар пет дана у недељи (редукује ддијабетес за чак 50%), а доводи до губитка телесне тежине 5-7%
  • Рана детекција преддијабетеса, рутинска контрола гликемије у многоме доприноси превенцији настанка и развоја дијабетеса.

Дијабетеса је болест  која не боли – можете је имати више година а да је не осетите.

Дијабетес је често наследан. Рано откривени дијабетес обезбеђује дуг и квалитетан живот, уз поштовање неколико једноставних правила.

Касно откривени дијабетес озбиљно угрожава срце и крвне судове, бубреге, нервни систем, вид и све остале органе и органске системе у организму.

Поред основна два типа дијабетеса, Diabetes mellitus tip 1 и Diabetes mellitus tip 2, јако ретко Diabetes insipidus, нажалост, све је чешћа појава гестацијског дијабетеса (труднички дијабетес).

Јавља се у току трудноће, најчешће између 24-28 недеље трудноће. Код једног броја трудница нестаје након порођаја (обично око 6 недеља након порођаја) али се код једног броја болест наставља и након порођаја и траје доживотно.

Код овог типа дијабетеса, проблем је што труднице ретко уочавају симптоме или их везују за друго стање. Отуда велики број гестацијских дијабетеса остане недијагностикован. С тога апелујемо на све труднице на неопходност примене здравих стилова живота у току трудноће, одлазак на редовне лекарске контроле и повремену контролу нивоа шећера у крви.

  

НЕ ДОЗВОЛИТЕ ДА ВАМ ДИЈАБЕТЕС УГРОЗИ КВАЛИТЕТ ЖИВОТА!

Примена здравих стилова живота, здрава исхрана, редовна и добро дозирана физичка активност, као и избегавање фактора ризика у многоме ће допринети смањењу обољевања а код већ оболелих спречити компликације које нерегулисани дијабетес обавезно изазива.

„НЕКА ХРАНА БУДЕ ВАШ ЛЕК, А ЛЕК ВАША ХРАНА“ – ХИПОКРАТ

Саветовалиште за Дијабетес
Дома здравља Грачаница